Czy instalacje LPG spełniają normy EURO 6?
Instalacja LPG to nie tylko ekonomia, ale i ekologia. Czy na pewno? Czy autogaz może spełniać normy EURO 6?
Brudna strona motoryzacji
Samochody z silnikiem spalinowym wykorzystują energię ze spalania paliwa. W tym procesie powstaje wiele szkodliwych dla zdrowia substancji, które wydostają się przez układ wydechowy. Na początkach historii motoryzacji używano benzyny z dodatkiem ołowiu. Ten niezwykle groźny pierwiastek na długo zagościł na stacjach benzynowych. Jej wycofywanie zaczęto w latach 70 i 90 XX w., a w Polsce ostatecznie zakazano jej sprzedaży dopiero w 2004. Ołów, który w latach 90 ubiegłego wieku wydobywał się z samochodów, do dziś znajduje się we krwi wielu osób.
Między innymi dlatego w roku 1992 Unia Europejska zaproponowała Europejski standard emisji spalin, EURO 1.
Nowa jakość transportu
Nowa norma wymogła na koncernach motoryzacyjnych zupełnie nowe podejście w projektowaniu silników spalinowych. Standardem stał się wielopunktowy wtrysk benzyny w kolektor dolotowy. Już wtedy firma KME odpowiedziała na potrzeby rynku, wprowadzając w roku 2003 sterownik DIEGO.
Pierwsza norma wymagała, aby nowo produkowane samochody zasilane benzyną nie przekraczały 2,72 g/km emisji CO oraz 0,97 g/km HC i NOx. Kolejne normy EURO wychodziły co kilka lat, skutecznie usuwając z rynku tradycyjne rozwiązanie na bazie gaźnika. Standardem stał się wielopunktowy wtrysk paliwa.
Dodatkowa kontrola
Nowe rozwiązania silników spalinowych wymagały zaawansowanych komputerów. Aby spełnić coraz bardziej rygorystyczne normy EURO sterownik nieustannie monitoruje skład spalin i na tej podstawie dokonuje koniecznych poprawek w sterowaniu. Taki sposób nazywany jest pracą w pętli zamkniętej. Ponieważ sprawność silnika pracującego w takim trybie uzależniona jest od poprawnego działania komputera, w 2001 roku wprowadzono standard OBD (On-Board Diagnostics). System diagnostyki, który zgłasza nieprawidłowości w pracy silnika, ale również udostępnia cześć parametrów jego pracy. Ułatwił pracę diagnostów oraz dał wiele możliwości do rozwoju instalacji gazowych.
Firma KME w roku 2009 wprowadziła na rynek adapter OBD, który umożliwiał dokładniejsze strojenie instalacji LPG. Zdobyte doświadczenie pozwoliło skonstruować platformę NEVO. Sterownik NEVO-PRO, zaprezentowany w 2012 roku, posiadał wbudowany moduł OBD i obsługiwał do 8 cylindrów.
Era wtrysku bezpośredniego
Najnowsza norma, EURO 6, wprowadzona została w 2014 roku. Kolejne zmiany znowu wymusiły na projektantach zmianę w podejściu do projektowania. Zdecydowano się zapożyczyć koncepcję z silników wysokoprężnych. Paliwo, zamiast do kolektora dolotowego, podawane jest bezpośrednio do komory spalania pod wysokim ciśnieniem. Pomaga to lepiej wymieszać cząsteczki benzyny z powietrzem, a tym samym zwiększyć sprawność i ograniczyć emisję szkodliwych substancji. Dodatkowo tendencją stało się projektowanie jednostek o mniejszej pojemności. Aby jednak nie tracić mocy, silniki wyposaża się w turbosprężarki.
Tak drastyczna zmiana oznaczała przeprojektowanie systemu LPG. Po kilku latach prób, w roku 2017, firma KME zaprezentowała sterownik NEVO-SKY DIRECT model 1. Kompleksowe rozwiązanie dla silników z wtryskiem bezpośrednim. Wyposażony w moduł OBD, emulator ciśnienia wysokiego, 3-wymiarowe mapy dodawania benzyny i gazu oraz wiele nowych funkcji pozwoliły na okiełznanie wtrysku bezpośredniego. Aby system stał się jeszcze lepszy, już po roku wprowadziliśmy sterownik NEVO-SKY DIRECT model 2, obecnie najbardziej zaawansowany sterownik LPG do wtrysku bezpośredniego.
Test zgodny z EURO 6
Każdy nowy samochód musi przejść test, aby określić jego emisyjność. Obecnie korzysta się z procedury WLTP. Przeprowadza się go na hamowni, w ścisłe kontrolowanych warunkach, pilnując odpowiedniej temperatury oraz jakości paliwa. Specjalistyczny sprzęt monitoruje spaliny przez cały czas trwania testu. Samochód “przejeżdża” specjalnie przygotowany cykl, który odzwierciedla realne użytkowanie samochodu.
Nie tylko nowe samochody muszą spełnić normę EURO 6. Producent instalacji LPG zobowiązany jest do testowania swoich instalacji, w dokładnie ten sam sposób jak testowane jest spalania benzyny. Firma KME przeprowadza testy w Instytucie Transportu Samochodowego, który jest renomowaną jednostką techniczną w Polsce. Posiada sprzęt zgodny z procedurami WLTP, co zapewnia zgodność z normą EURO 6.
Po skończonym teście instalacja może uzyskać homologację zgodną z regulaminem R115, co pozwala na zarejestrowanie samochodów z LPG we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
Źródła:
https://smoglab.pl/benzyna-olowiowa-dla-zysku-zatruli-miliony-ludzi-w-polsce-tez/
https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/od;nowego;roku;nie;bedzie;benzyny;olowiowej,121,0,66169.html
https://wyborcza.pl/7,75400,21564148,olow-z-benzyny-zostaje-z-toba-na-cale-zycie.html?disableRedirects=true