KNRA w walce o klimat!
04 marca br., odbyła się debata z udziałem min. Ministerstwa Energetyki oraz Koalicji Na Rzecz Autogazu na temat Stref Czystego Transportu – jednym z pomysłów na poprawę jakości powietrza https://klimat.rp.pl/walka-o-klimat/4710-bez-spalin-czy-polska-potrzebuje-stref-czystego-transportu/
Podczas dyskusji pojawiało się wiele głosów dotyczących problemów związanych z zanieczyszczeniem transportowym oraz sposobami ograniczenia emisyjności spalin.
W opinii KNRA „Strefy Czystego Transportu nie są kompleksowym rozwiązaniem przyczyniającym się do ograniczenia emisji spalin, tylko zmiany ich miejsca emisji. W realnym zastosowaniu ustawowych propozycji, w SCT znajdą się wyłącznie samochody elektryczne, zważywszy, że wdrożenie w Polsce stacji szybkiego tankowania gazu ziemnego to kolosalny i rozłożony na lata wydatek. Zbudowanie silnej podstawy wytwarzającej energię ze źródeł nisko i zeroemisyjnych np. 90%, jest dopiero momentem pozwalającym promować tzw. samochody zeroemisyjne w zielonych strefach”
Jak stwierdzono zupełne wyeliminowanie zanieczyszczeń transportowych w miastach wymagałoby całkowitego zakazu ruchu, co jest nierealne. Ustawowe rozwiązania dotyczące ekologiczności transportu i ograniczeń emisji powinny wywoływać skutek nie tylko dla powietrza dużych miast, ale generalnie – w postaci redukcji emisji powiązanej z transportem na terenie całego kraju.
KNRA podkreśliło, że rozwiązaniem jest masowa konwersja silników benzynowych na zasilanie gazem przy jednoczesnym zachęcaniu społeczeństwa do takich działań poprzez instrumenty wsparcia działające podobnie. Gaz płynny LPG to jest paliwo zdecydowanie ekologiczne – redukujemy w relacji do benzyny o niemal 20% emisję dwutlenku węgla, tlenku węgla, węglowodorów, tlenków azotu, i – co bardzo spektakularne – cząstek stałych, których redukcja w relacji do silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem sięga kilkuset razy! Jeżeli gaz został uznany w produkcji energii jako paliwo pomostowe, to dlaczego paliwo LPG/CNG w projektowanej zielonej strefie, nie może być uznane jako paliwo pomostowe dla transportu?
To są działania, które Polska może wdrożyć bez specjalnego przygotowania, z dnia na dzień uzyskując mierzalną poprawę poziomu emisji substancji szkodliwych.
Poddaliśmy również w wątpliwość wykreślenie paliwa LPG z Nowelizacji Ustawy o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych. Proponowane wykreślenie zapisów dotyczących aut zasilanych LPG oznacza:
* brak rozwiązania problemu zanieczyszczenia powietrza poprzez eliminację z ruchu drogowego pojazdów niesprawnych i nie spełniających dla danej jednostki norm emisyjnych ;
* pozbawienie możliwości wjazdu ok. 3 mln. rodzin korzystających z ekologicznego i ekonomicznego pojazdu, jakim jest samochód z instalacją LPG;
Równocześnie, zwracamy się do Państwa z prośbą o złożenie podpisu pod petycją w walce o LPG i CNG w strefach czystego transportu https://www.petycjeonline.com/lpg_jako_paliwo_alternatywne_w_polsce
Zobacz całą debatę ! Pełny zapis dostępny na kanale YT https://youtu.be/HYz17vgs2EA