W czym możemy pomóc

Zapytaj nas, pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie.

icon_widget_image Poniedziałek-Piątek: godziny otwarcia od 8:00 do 16:00 icon_widget_image ul. Aleksandra 24/26/26G 93-418 Łódź icon_widget_image +48 (42) 611 00 26 +48 (42) 611 82 52 icon_widget_image kme@kme.eu sprzedaz@kme.eu
Image Alt
  /  Informacje ogólne   /  Podpisz petycję w obronie LPG

Podpisz petycję w obronie LPG

 1. Czy chcesz by ZABRONIONO Ci WJAZDU DO MIASTA autem z silnikiem benzynowym?
 2. Czy dysponujesz kwotą ponad 100 000 zł na auto elektryczne/wodorowe?
 3. Czy Ty i Twoje dziecko w czasach pandemii chcecie przemieszczać się środkami komunikacji miejskiej?

Rząd planuje WYKREŚLIĆ ZAPIS o możliwości wjazdu pojazdów z instalacją LPG do stref czystego transportu, które pojawią się w większości polskich miast w 2021 r.

Nie chcesz zostać ZMUSZONY do kupna elektryka lub korzystania z komunikacji miejskiej? Samochód jest Ci niezbędny do codziennego życia


1knra1.jpg

Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych

Pierwotny projekt zmian ustawy (20.11.2020 r.) zakładał wprowadzenie obowiązkowych stref czystego transportu (SCT) we wszystkich gminach powyżej 100 tys. mieszkańców. Zgodne z Art.39: Do SCT mogły wjechać wyłącznie auta niskoemisyjne:

 • pojazdy elektryczne,
 • pojazdy wodorowe
 • pojazdy zasilane gazem ziemnym (CNG, LNG)
 • auta z instalacją LPG.

Po konsultacjach projektu, zapisy dotyczące aut zasilanych LPG, zostaną całkowicie wykreślone.

Wg kolejnego projektu (Art. 39) do miast i stref SCT wjadą tylko:

 • pojazdy wodorowe
 • pojazdy elektryczne
 • pojazdy zasilane gazem ziemnym (CNG, LNG).

Dlaczego? Czy zechciano oszczędzić sobie dodatkowych analiz? Czy ma to związek z lobbowaniem na rzecz aut elektrycznych i wodorowych?

3knra.jpg

Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, rząd zabierze nam prawo do wjazdu do centrum miast. W Polsce jeździ około 10 milionów kierowców aut z instalacją LPG. To jest NASZ CZAS. Pokażmy swój sprzeciw!

LPG jest ekologicznym paliwem, a kierowcy aut z instalacjami autogaz, powinni być wspierani, jak ma to miejsce w większości krajów Europy Zachodniej! Chcemy, by tak było również w Polsce!

2-strefy-czystego-transportu.jpg

Żaden z obowiązujących aktów prawnych, nie zawiera przepisów odnośnie wspierania i ulg dla użytkowników aut z LPG.

Uwzględnienie LPG w kolejnym projekcie ustawy pozwoli na, m.in:

 • wjazd pojazdów zasilanych LPG do stref czystego transportu,
 • rozwój i modernizację infrastruktury gazowej,
 • udogodnienia dla kierowców jeżdżących na LPG,
 • inne.

Argumenty

 1. Niska emisyjność pojazdów zasilanych LPG (ponad 3 mln) w Polsce, pozwoliła znacznie ograniczyć zanieczyszczenie atmosfery.
 2. LPG jest pozyskiwane głównie, jako produkt uboczny odgazolinowania gazu ziemnego, stabilizacji ropy naftowej w kopalniach oraz destylacji i procesów destrukcyjnych w rafineriach.
 3. Koszty wytwarzania 1MJ energii w LPG są kilkukrotnie niższe, w porównaniu do benzyny.
 4. Ponad 30 lat rozwoju polskiej branży LPG dało wspaniałe rezultaty, nowoczesne firmy, świetną kadrę i znaczący eksport wyrobów gotowych, przy 100% produkcji krajowej.
 5. Poziom jakości paliwa, jego dostępność, prawie doskonała logistyka LPG, a także jakość instalacji, montażu i serwisowania w Polsce, to najwyższe bezpieczeństwo i światowy poziom. Niedocenianie branży LPG w Polsce, świadczy o braku wiedzy albo zamierzonym deprecjonowaniu własnych, krajowych osiągnięć.

LPG, jako paliwo z przywilejami na całym świecie (ale nie w Polsce)

W inncyh krajach Europy, użytkownicy aut z instalacjami LPG mogą korzystać z wielu ulg, m.in wjazdu do zielonych stref w centrach miast. Dlaczego takie podejście nie znajduje uznania w polskim rządzie?

 • Paryż od 2016 r. posiada naprzemienny zakaz poruszania się samochodów w mieście (w parzyste dni miesiąca, poruszać się mogą auta z parzystą ostatnią cyfrą numeru rejestracyjnego, analogicznie w dni nieparzyste). Ten zakaz nie dotyczy jednak aut z instalacją LPG.
 • Rząd Wielkiej Brytanii, który w 2016 r. ustanowił Strefy Czystego Powietrza (Birmingham,  Leeds, Nottingham, Derby i Southampton), w których to wszystkie taksówki, muszą być zasilane na LPG. Od 2017 r. na te rozwiązanie przechodzi również Londyn.
 • Hongkong, gdzie 100% taksówek zasilane jest autogazem.
 • USA, gdzie od 2016 r. wszystkie federalne floty samochodów, zakupują pojazdy napędzane wyłącznie paliwami alternatywnymi, w tym LPG.

To tylko kilka przykładów, które potwierdzają, że czystsze paliwa samochodowe, w tym LPG, odgrywają kluczową rolę w rozwiązywaniu problemów środowiskowych.

oszczednosci-lpg-oplacalnosc-autogazu.jpg

Ekologia LPG

Nowoczesne instalacje samochodowe są zaawansowanymi technologicznie układami, które dostosowane są do restrykcyjnych norm emisji spalin. Gaz płynny jest czysto spalającym się paliwem, którego zużycie praktycznie nie generuje cząsteczek stałych i sadzy, a jazda na autogazie prowadzi do zmniejszenia emisji CO2 o 10-20%, w porównaniu do benzyny oraz do zmniejszenia emisji związków azotu o 3/4, w porównaniu do diesla. Ślad węglowy LPG jest o 20% niższy, niż oleju opałowego i o 50% niższy w porównaniu do węgla. 

Zobacz też:

Koalicja Na Rzecz Autogazu Związek Pracodawców    Skontaktuj się z autorem petycji