Zawory a LPG cz2 | LPG Majster S03E86
Film “Zawory a LPG” stał się bardzo ciekawym dla was tematem, gdzie zadaliście nam pytania w komentarzach. W dzisiejszym filmie postanowiliśmy odpowiedzieć na nie, trochę rozwiewając wątpliwości, a jednocześnie zapraszamy do zadawania kolejnych.
Zobacz poprzedni film TU
Sprawdź materiał o luzach zaworowych TU
W czasie użytkowania każdej jednostki napędowej, także zasilanej LPG, luz zaworowy zmniejsza się (na skutek zużycia mechanicznego). Dzieje się tak z uwagi na zużywające się gniazda zaworowe i przylgnie zaworów. Zawory wchodzą w gniazda coraz głębiej, co zmniejsza odległości pomiędzy pozostałymi elementami w mechanizmie rozrządu (zmniejsza się luz w układzie rozrządu – luz zaworowy). W związku z tym okresowo należy skontrolować wartości luzów zaworowych i w razie konieczności regulować ich wartości.
Odpowiedni luz w układzie rozrządu gwarantuje prawidłową pracę jednostki napędowej i dokładne zamykanie zaworów skutkujące ich właściwym chłodzeniem. Trzeba pamiętać, że zawory są najbardziej obciążonymi cieplnie elementami silników. Styk zaworu z gniazdem zaworowym w głowicy gwarantuje odbieranie od niego ciepła, ponieważ wokół gniazd w głowicy są wykonane kanały chłodzące. Proces spalania w silnikach zasilanych paliwami gazowymi trwa dłużej niż w jednostkach napędowych zasilanych benzyną. Wszystkie elementy komory spalania (w tym zawory i ich gniazda) są narażone na oddziaływanie wysokiej temperatury w znacznie dłuższym czasie.
W związku z tym w silnikach zasilanych gazem obciążenie cieplne zaworów i ich gniazd jest większe. Z tego powodu stosuje się w nich układy lubrykacji, które dodatkowo zabezpieczają zawory. Najważniejsza jest jednak okresowa kontrola i regulacja luzu zaworowego, którego odpowiednia wartość gwarantuje skuteczne odbieranie ciepła od zaworów.