W czym możemy pomóc

Zapytaj nas, pomożemy Ci znaleźć rozwiązanie.

icon_widget_image Poniedziałek-Piątek: godziny otwarcia od 8:00 do 16:00 icon_widget_image ul. Aleksandra 24/26/26G 93-418 Łódź icon_widget_image +48 (42) 611 00 26 icon_widget_image kme@kme.eu sprzedaz@kme.eu
Image Alt
  /  LPG MAJSTER   /  Luzy Zaworowe | LPG Majster S03E61

Luzy Zaworowe | LPG Majster S03E61

Luzy zaworowe o odpowiedniej wartości są bardzo ważne w każdym 4-suwowym, tłokowym silniku spalinowym, ponieważ zapewnia on właściwe domykanie zaworów. Jest to konieczne dla prawidłowej pracy jednostki napędowej.

W dzisiejszym odcinku, dowiecie się więcej o typach zaworów, sposobach ich regulacji i przede wszystkim objawach i skutkach dzięki którym będziesz wiedzieć, czy dzieje się coś złego.

W czasie użytkowania każdej jednostki napędowej, także zasilanej LPG, luz zaworowy zmniejsza się (na skutek zużycia mechanicznego).

Dzieje się tak z uwagi na zużywające się gniazda zaworowe i przylgnie zaworów. Zawory wchodzą w gniazda coraz głębiej, co zmniejsza odległości pomiędzy pozostałymi elementami w mechanizmie rozrządu (zmniejsza się luz w układzie rozrządu – luz zaworowy). W związku z tym okresowo należy skontrolować wartości luzów zaworowych i w razie konieczności regulować ich wartości.

Odpowiedni luz w układzie rozrządu gwarantuje prawidłową pracę jednostki napędowej i dokładne zamykanie zaworów skutkujące ich właściwym chłodzeniem. A trzeba pamiętać, że zawory są najbardziej obciążonymi cieplnie elementami silników.

Styk zaworu z gniazdem zaworowym w głowicy gwarantuje odbieranie od niego ciepła, ponieważ wokół gniazd w głowicy są wykonane kanały chłodzące.

Proces spalania w silnikach zasilanych paliwami gazowymi trwa dłużej niż w jednostkach napędowych zasilanych benzyną. Wszystkie elementy komory spalania (w tym zawory i ich gniazda) są narażone na oddziaływanie wysokiej temperatury w znacznie dłuższym czasie.

W związku z tym w silnikach zasilanych gazem obciążenie cieplne zaworów i ich gniazd jest większe. Z tego powodu stosuje się w nich układy lubrykacji, które dodatkowo zabezpieczają zawory.
Najważniejsza jest jednak okresowa kontrola i regulacja luzu zaworowego, którego odpowiednia wartość gwarantuje skuteczne odbieranie ciepła od zaworów.

ZNAJDŹ WASZTAT W POLSCE